Union Jack
Ennek a komódnak az átalakítását a szükség inspirálta. Gábor szobájába kellett egy fiókos szekrény. Ez a darab ugyan szembejött velünk a padláson, de elsőre nem vettük komolyan.
Hogy is vehettük volna, így nézett ki:
Ezen a rosszul sikerült, meglehetősen bénácska képen persze nem a padláson látható, hanem eredeti helyén, a régi nappalinkban. Beláthatjuk, hogy ez a hamisítatlan, 90-es évekbeli, lengyelpiaci dizájn némiképpen lehangoló. Méretre és kihasználhatóságra azonban mégis annyira megfelelőnek tűnt ez a zakkant kis komód, hogy gondolkodni kezdtem azon, hogyan tudnám szalonképessé tenni. Sorra vettem gyerekem szobájának színeit, és úgy döntöttem, hogy a falak petrolkékje és az öblös forgószék pirosa lesz az irányadó a felújítás során. Innen már csak egy lépés volt a Union Jack motívum ötlete. Amúgy, a C1-es angol nyelvvizsgájára készülő gyerekemet mi más inspirálhatná jobban, mint egy brit zászló-mintás komód a szobájában? :)
Az ötlet neki is tetszett, így mindjárt nekilátott a nehéz feladatnak: arányos Union Jack-et készíteni közel négyzet alapra.
Itt látható a készülő minta. Hát igen, még van mit alakítani rajta.
Addig, amíg a minta készült, akadt még tennivaló. Ki kellett pótolnom a szekrény hiányzó lábazatát egy megfelelő méretre alakított lécdarabbal. Majd a csúf kis műanyag, gömböcske-fogantyúk eltávolítása után nekifogtam a komód csiszolásának. Laminált felületről lévén szó, óvatosan kellett eljárni, egész finom csiszolóvásznat használtam a felület előkészítéséhez. Majd következett az alapozó festés, és száradás után a szekrény korpusza megkapta a végleges, világosszürke színét.
Eddigre készen lett a négyzetbe torzított, mégis, legalábbis vexillológiai értelemben szabályos zászló. (Tényleg, amúgy Sheldon Cooperen kívül van ember, aki tudja, hogy így hívják tudományosilag a zászlótant? Mit meg nem tanul az ember bútorfelújítás közben...Let's start Fun With Flags!)
Fiókok gondosan egymás mellé állítva, felület a minta alapján maszkolva.
Úgy terveztem, hogy a zászló fehér részét (Szent András kereszt - Skócia) az alapozófesték fehér színe adja, tehát elég lesz elfedni a színes festékrétegek elől. Szent György (Anglia) és Szent Patrik (Írország) keresztjét vittem fel először, mégpedig festékszóró spray-vel. Ritkán használok ilyesmit, inkább ecsettel vagy hengerrel hordom fel a festéket, ezért lámpalázasan kezdtem neki a dolognak. De miután Gábor azt kérte, hogy a minta inkább esetleges legyen, mintsem szigorúan szabályos, magabiztosabbá váltam. A szabálytalanságban jó vagyok, még szerencse, hogy menő.
Meglepetés....
A skótok kékjét a maradék falfestékkel oldottam meg. Kellett hozzá némi bátorság, nem mondom, hiszen nem voltam biztos abban, hogy tapadni fog az alapozóra. Szerencsére jól működött együtt a két festék. Amúgy falfesték létére lemosható, úgyhogy a takarítás sem probléma.
Utolsó mozzanatként megkapták a fiókok az új fogantyúkat. Mivel, ha beletúrok az IKEÁ-s fiókunkba, tuti a kezembe akad egy-két Hedra típusú bútorgomb, ezért nem is kerülhetett volna más a komódra. Nem mellesleg csodásan mutat. Szerintem... :)
Ilyen volt, ilyen lett: